Serdar-ı Ekrem Caddesi, Galata Kulesi civarındaki en yüksek ve nispeten genişçe konutların yer aldığı bir iki caddeden biridir. 

Bugün moda tasarım ofisleri ve mağazalarla, şık kafe ve restoranlarla bezeli olan cadde,
Galata ve Pera bölgesinin en değerli caddesi olarak anılmaktadır. Zellich (no.5), Vasiliadis (no. 10) Doğan (no. 30), Kamondo (no. 22-24), Zarif (no. 23), Yusuf İzzettin Apartmanları, Hacı Said (no. 16) ile (Salomon) Asseo (no. 15), Levi, (Elias) Braunstein (no. 20), (M.) Dikeos (33, 35 ve 40), (Louis) Agostini, (Carlo) Amancich (no. 36) apartmanları Serdar-ı Ekrem Caddesi üzerinde yer alan ve büyük kısmı 19. yüzyıldan kalmış olan tarihi konutlardan sadece bazılarıdır.

Habitation Yazıcı bugün Galata ve Pera bölgesinin en değerli caddesi olarak anılan Serdar-ı Ekrem Caddesi’nde 19. Yüzyılın sonlarında inşa edilmiş çok sayıda tarihi konuttan biridir.

Lattas’ın ve Meroddi Galata Mansion’ın bulunduğu bina İstanbul’un apartmanlaşma olgusuyla ilk tanıştığı lokasyonlardan biri olan Serdar-ı Ekrem Caddesi’nde 1890’lı yılların başlarında inşa edilmiştir. 1892-1894’de Belçikalı banker Albert Helbig tarafından yaptırılan -ve bugün Doğan Apartmanları- olarak bilinen yapı grubunun hemen karşısında yer almaktadır.